Plansız Kentleşme Olan Bölgelerde Gürültü Nasıl Önlenir?

Plansız Kentleşme Olan Bölgelerde Gürültü Nasıl Önlenir?

Günümüzde şehirler genellikle plansız bir şekilde yapılandırılmaktadır. Yani şehirlerde hangi bölgenin sessiz bir yaşam alanı oluşturacağını net bir şekilde kestiremiyoruz. Çünkü sessiz bir alana taşınmış olsak bile bir süre sonra o bölgeden otoyol geçmeye başlıyor ve arabaların gürültülerinden insanlar çok rahatsız oluyor. Bu noktada öncelikle plansız kentleşmenin önüne geçmek gerekiyor. İşlerini iyi bir şekilde yapan uzman kişiler tarafından şehirlerin planlanması yapılmalıdır ve yapılacak işlemler ona göre yapılmalıdır. Aksi taktirde şehirler insanlar için yaşanılması zor bir alan olur ve kimse şehirlerde gerçekten yaşamak istemez. Sadece ekonomik koşullar şehirlerde biraz daha iyi diye insanlar bu eziyeti çekmek zorunda kalmamalılar. Çünkü gürültü insan sağlığı üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik bir şiddet uygular. Bir süre sonra şehirde yaşayan kişiler bir çok şeye tahammül edemeyecek hale gelir. İnsanların bu hale gelmesinin önlenmesi gerekmektedir.

Yapılacak şehir planlamasında her zaman birkaç adım sonrasını düşünmek gerekir. Çünkü dünyamız gelişiyor, insan nüfusu artıyor ve ekonomik koşullara bağlı olarak şehre olan göç sürekli artıyor. Artan insan nüfusu için yeni yaşam alanları kurulması gerekiyor. Bu kurulacak yaşam alanları insanların rahat bir hayat yaşayacağı şekilde konumlandırılmalıdır. Eğer böyle bir imkan yok ise insanları gürültüden korumanın yolu bulunmalıdır. Gürültü bariyeri işte tam bu noktada bizim hayatımıza giriyor. Gürültü bariyerleri sayesinde plansız kentleşmenin önüne bir nebze de olsa geçilebiliyor. Örneğin; otoyol kenarına inşa edilmiş binalarda yaşayan insanlar bu konuda her zaman en şanssız olan kişilerdir. Çünkü eğer gün içinde sürekli evde iseler bütün gün, akşam işten eve geliyorlar ise akşamları yolun gürültüsünü çekmek zorunda kalıyorlar. Bunu engellemenin en kolay yolu gürültü perdesi.plansiz kentlesme olan bolgelerde gurultu nasil onlenir (2)

Gürültü Bariyerlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Gürültü Bariyerleri Hatko Ses Bariyerleri tarafından üretilen ve sizlerin şehir yaşamınızı daha kolay bir hale getirmek için tasarlanan bir üründür. Kullanım alanları oldukça geniştir. Özellikle;

  • Okul çevresi
  • İnşaat çevresi
  • Apartman çevresi
  • Otoyol kenarları
  • Sessiz çalışma ortamı gerektiren şirketlerin etrafına ( radyo şirketleri)

Yani gürültünün zararlı etkilerinden kurtulmak isteyen herkes gürültü bariyerleri yaptırma hakkına sahiptir. Artan kentleşme ile gürültü bariyerlerinin satış oranlarında da artış görülmektedir. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanların yeterince zorlu geçen hayatı bir de gürültü ile mahvolmaktadır. Bunu da en kolay gürültü duvarları ile engelleyebiliriz.

  • Gördüğünüz gibi gürültü bariyerlerinin bir çok ismi vardır. Fakat hepsi aynı işleve sahiptir.
  • Hatko Ses Bariyerleri üstün ses emici özelliklere sahiptir.
  • Oldukça dayanıklıdır.
  • Kötü hava koşullarında aşınma ve yıpranma görülmez.
  • İstediğiniz mekana istediğiniz ölçü ile yapılabilmektedir.

Yetkili kişiler tarafından gürültülü alanlarda gürültü haritaları oluşturulabilir ve bu haritalar düzenli olarak kontrol edilmelidir. Gürültüyü önleyebilecek en önemli kurum devlettir. Bu yüzden kentleşme planı doğru bir şekilde yapılmalıdır. Fakat bazı imkanlardan dolayı yapılamıyorsa insanların mağdur olmaması için gürültü bariyerleri inşası yapılmalıdır.

Gürültü Bariyerleri Her Çevreye Uyumlu Mudur?

Bu soruyu cevaplamak oldukça keyif vericidir bizim için. Çünkü Hatko Ses Bariyerleri suni çim ile kaplanabilen özelliğe sahiptir. Yani görüntü kirliliği oluşturmamak adına doğa ile uyumlu olan yeşil renk ürünlerimizde kullanılmaktadır. Hatta son yıllarda gürültü bariyerleri olarak en çok suni çim ile kaplı olan modelimiz tercih edilmektedir. Yeşil rengi insanlara huzur verdiği için tercih edilirliği gittikçe artmaktadır. Çünkü şehir hayatının karmaşasında insanın en çok huzura ihtiyacı vardır. Yeşil renk de psikolojik olarak insana iyi gelir.

Görüldüğü gibi ses bariyerleri oldukça güzel ve kullanışlı ürünlerdir. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *