Gürültü Çevre Bariyerleri Neden Kullanılmalıdır?

Gürültü Çevre Bariyerleri Neden Kullanılmalıdır?

Gürültü şehir hayatında bir çok insanı olumsuz yönde etkileyen bir etmendir. Günümüzde özellikle gürültüden çocuklar etkilenmektedir. Yetişkinler gürültüye bir süre sonra alışabilirler ama çocuklar doğmadan önce gürültünün zararlı etkilerine maruz kalmaktadır. Anne karnındayken çocuk gürültüye maruz kalırsa öğrenme güçlüğü, konsantrasyon eksikliği ve sınavlardan düşük not alma gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilir. Gürültünün çocuklar üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemek isteyen kişiler Dünya Sağlık Örgütü’nün web sitesini detaylı bir şekilde inceleyebilir. Bugün biz sizlere gürültünün çocuklar üzerindeki zararlı etkilerini anlatarak onları bu zorluktan nasıl koruyabileceğimizden bahsedeceğiz. Gürültü günümüzde önlenebilir bir problemdir. Gürültü çevre bariyerleri bunu engellemek için üretilmektedir.

Hatko Ses Bariyerleri olarak günümüzde gürültü ile karşı karşıya kalan herhangi bir bölgeye gürültü bariyerleri inşa ediyoruz. Özellikle otoyol kenarları gürültü konusunda en çok şikayet alınan bölgelerdir. Otoyollardan geçen arabalar sürekli kornaya basarak zaten arabanın var olan sesine bir yenisini daha eklemektedir. Böyle durumlarda ses gürültüye dönüşür ve kişilere hem fiziksel hem de psikolojik anlamda zarar verir.

Gürültü sadece otoyoldan yayılan bir problem değildir. Yani gürültünün tek sebebi trafik değildir. İnşaat yapım süreci de gürültünün başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Özellikle hafriyat araçlarının çıkardığı ses ve kırılan betonlar çok fazla kişiyi rahatsız etmeye yetmektedir. Bu noktada yapılabilecek 2 şey vardır. Birincisi inşaat sürecini gece değil gündüz devam etmesidir. Çünkü işten yorgun argın gelen kişiler geceleri uyuyarak dinlenmek isteyeceklerdir. İkinci çözüm ise ses bariyerleridir. Ses Bariyeri gürültü kaynağının etrafına yapılarak gürültünün çevreye yayılmasını engellemektedir. Uygun bir çalışma ile çok güzel çözümler üreten şirketimiz Hatko sizlerin şehir içerisinde daha kolay bir yaşam sürmenize yardımcı olmaktadır.

gurultu cevre bariyerleri neden kullanilmalidir (2)

Gürültü Seviyesi Yüksek Bölgelerin Düşük Bölgelere Göre Kirası Daha Düşüktür

Günümüzde yaşamak istediğiniz hayat standartları size bazı sonuçlar doğurur. Çok fazla gürültülü olan ve kentleşmenin yanlış olduğu bölgelerde kiralar daha uygundur. Fakat gürültü seviyesinin kontrol altında tutulduğu merkezi bölgelerde kiralar daha fazladır.

  • Çünkü yaşam kalitesi o alanlarda daha yüksektir.
  • Gürültü bariyerleri o bölgelere inşa edilmiştir.
  • Kişiler gürültünün zararlı etkilerinden o bölgelerde korunmaktadır.

Gürültü bariyerlerinin en güzel yanı ise çevreye herhangi bir zararının olmamasıdır. Çünkü gürültü bariyerleri geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilmektedir ve içerisinde doğaya zarar verecek bir kimyasal madde bulunmamaktadır. Aksine doğada güzel bir görünüme sahip olacak şekilde üretilmektedir.

Son yıllarda ses duvarlarına olan rağbet oldukça artmıştır. Bu artan talep ile birlikte gürültü perdesi tasarımlarında da bazı değişimler yapılmıştır. Hatko Ses Bariyerleri olarak ürünlerimizde suni çim kullanarak ürünlerimizi görsel açıdan çok güzel bir seviyeye getiriyoruz. Amaç sadece bir ürün üretmek değildir amaç kişilerin ihtiyaçlarını ne derecede karşıladığımızdır. Bizler hem insanların gürültü ile olan zor mücadelesine son veriyoruz hem de insanlara görsel açıdan çok güzel bir ürün sunuyoruz. Yeşilin huzur veren tonları kullanılarak üretilen ses bariyerlerimiz sayesinde şehir içerisinde bir çok alanda yeşil rengi görme şansınız yüksektir.

Aşırı Gürültüye Maruz Kalan Çocukların Sağlık Problemleri Artmaktadır

Yukarıda bahsettiğimiz gibi gürültü özellikle anne karnındayken çocuğa çok büyük zararlar vermektedir. Çok fazla gürültüye maruz kalan çocuklar okuma yazmayı geç öğreniyorlar ve okul hayatından geri kalma tehlikesi yaşıyorlar. Çünkü gürültü dikkat dağıtan bir etmendir ve çocuklar bu etmenden çok daha kolay bir şekilde etkilenmektedir.

Örneğin; uluslararası yapılan bir çalışmada her gün gürültü seviyesi 10 desibel arttırılarak çocuklara eğitim verilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda gürültü seviyesi arttıkça çocukların eğitim seviyelerinin düştüğünü ve öğrenme güçlüğü yaşadığı ortaya çıkmıştır. Yani gürültü ile gelişim arasında doğrudan bir ilişki vardır. Gürültü seviyesi arttıkça başarı oranı düşmektedir ve bu da çocuklarımız için istemediğimiz bir durumdur.

Ayrıca anne karnında ya da doğduktan sonra gürültüye maruz kalan çocuklar okuduğunu anlamada güçlük çekiyor ve kuvvetli bir hafızaya sahip olamıyorlar.  Yapılan bir başka deneyde sessiz bölgede yaşayan çocukların gürültülü bölgede yaşayan çocuklara göre daha az sağlık problemi yaşadığı görülmüştür. Çünkü gürültüsüz bölgede yaşayan çocuklar hem psikolojik olarak stres yaşamıyor hem de ruhsal gelişimleri daha kolay sağlanıyor.

Gördüğünüz gibi gürültü dünyanın her yerinde insana zarar veren bir etkendir. Hatko Ses Bariyerleri olarak gürültüye maruz kalan bölgelere bariyerlerimizi yapmak için sabırsızlanıyoruz. Avrupa Standartlarındaki en iyi gürültü bariyeri Hatko tarafından üretilmektedir ve sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *