Trafik Gürültüsü Nasıl Önlenir?

Trafik Gürültüsü Nasıl Önlenir?

Trafik günümüz şehir hayatında kişilerin en çok şikayet ettiği durumlardan biridir. Çünkü bütün gün çalışan ve yorulan şehir halkı bir de üstüne gürültüye maruz kalıyor ve bu da şehir insanını en çok yıpratan durum olarak karşımıza çıkıyor. Trafik gürültüsü istenmeyen bir ses tonudur ve çoğu insanın bir süre sonra çileden çıkmasına sebep oluyor. Özellikle İstanbul’da trafik oluşmasının en büyük sebebi artan nüfus ve plansız kentleşmedir. Artan nüfus ile şehirdeki kişi sayısı artınca doğal olarak araba sayısı da artmaktadır. Araba sayısı arttıkça da trafik artmaktadır bu da yol akışını aksattığı gibi insanların sinir sistemine de zarar vermektedir. Ayrıca plansız kentleşme ile ülkemizdeki yollar yetersiz kalmaktadır ve trafik sorunu günden güne artmaya devam etmektedir.

saglam ve dayanikli ses bariyerleri nereden alinir (2)

Trafik gürültüsü sorununu halletmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Öncelikle trafik sorununun nasıl aşılacağını düşünmemiz gerekir tabi ki. Şehir içinde trafik oluşmasını engellemek istiyorsak öncellikle alternatif yolların yapılması gerekmektedir. Ya da toplu taşıma araçlarının geliştirilerek insanları toplu taşıma araçlarına yönlendirmek gerekmektedir. Metro hatlarının genişletilerek insanların ulaşım hattını kolaylaştırılması gerekmektedir.

Trafik gürültüsünden her insan farklı şekilde etkilenmektedir. Daha doğru ifade etmek gerekir ise kişiler farklı ses tonlarından rahatsız olabilir. Örneğin bazı kişiler daha düşük ses tonlarından rahatsız olurken bazı kişiler de daha yüksek ses tonlarından rahatsız olurlar. Sonuç olarak hiç kimse gürültünün zararlı etkilerine maruz kalmamalıdır. Bir süre sonra kişide mental, ruhsal ve fiziksel yorgunluklara ve hastalıklara sebep olmaktadır gürültü.

Gürültünün sağlığa olan etkileri, sürekli olarak yüksek ses seviyelerine maruz kalmanın fiziksel ve psikolojik sağlık sonuçlarıdır. Yüksek iş yeri veya çevresel gürültüye maruz kalmak;

  • işitme bozukluğuna,
  • kulak çınlaması,
  • hipertansiyon,
  • kalp hastalığı,
  • rahatsızlık ve uyku bozukluğuna neden olabilir.

Bunlar çok ciddi rahatsızlıklardır. Bu yüzden gürültünün insana zarar vermesine engel olunmalıdır.  Arabalar eskiye göre daha sessiz motorlarla çalışmalarına rağmen bu sefer de insanların sabırsızlığı ile korna sesleri çok fazla yükselmektedir. Ve eminiz ki korna sesi araba sesinden daha rahatsız edicidir. Özellikle de büyük şehirlerde yaşıyorsanız.

gurultu bariyerlerinin avantajlari nelerdir (2)

Trafik Gürültüsünü Gürültü Kontrol Bariyerleri ile Engelleyin

Evet yukarıda bahsettiğimiz gibi trafik gürültüsü ölümcül hastalıklara sebep olabilir. Ve bunu engellemenin en kolay yolu trafik gürültüsü için üretilen gürültü bariyerleridir. Hatko Ses bariyerleri olarak şehirlere huzur getirmek için çalışıyoruz. Çünkü WHO’ya göre, trafik gürültüsü AB’deki ikinci en büyük çevre sorunudur. Hava kirliliğinden sonra gürültü sağlığı en çok etkileyen problemlerden biridir. Ancak gürültü kirliliği ile ilgili mevzuat yetersizdir. Yeni bir rapor gürültünün sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin nasıl azaltılabileceğini göstermektedir. Yoğun şehirlerde uygulanması en kolay yollardan bazılarıdır.

Trafik gürültüsü önlenebilir bir sorundur. Trafik gürültü bariyerleri bu yüzden üretilmektedir. Gürültü perdesi veya bariyerleri sadece yol kenarındaki evleri gürültüden korumakla kalmaz aynı zamanda yol kenarında bulunan şirketler için de çok önemli bir sistemdir. Örneğin; büyük bir şirketsiniz ve çok önemli bir toplantının ortasındasınız. Tam bu sırada trafik gürültüsü dikkatinizi dağıtıyor ve işinizin olumsuz sonuçlanmasına sebep oluyor. Bu oldukça üzücü bir durumdur.

Ya da okullar için gürültü bariyerleri üretimi yapılmaktadır. Aynı şekilde yol üzerinde bulunan bir okulda çok fazla gürültü olabilmektedir. Örneğin üniversite sınavı zamanı ya da normal sınav günlerinde öğrenciler bu durum çok kötü olabilir. Çünkü öğrencilerin hayatlarını etkileyecek olan bir sınav gürültü ile bölünerek öğrencilerin performansının düşmesine sebep olacaktır. Bunun için de gürültü bariyerleri bulunmaz bir nimettir doğrusu…

Hatko Ses Bariyerleri olarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmanızı sağlayabiliriz. 

Bunun için öncelikle karayolu gürültü planlaması yapılmalıdır.

Karayolu gürültü planlaması ve tasarımı nasıl yapılır?

Karayolu iyileştirmelerinin planlama aşamalarında, karayolu acenteleri gürültü çalışması yapar. Bu çalışmanın amacı, projenin herhangi bir gürültü problemi yaratıp yaratmayacağını belirlemektir. İlk olarak, bir otoyolun mevcut gürültü seviyeleri modeller ve aranan uygun alternatifler ile ölçülür veya hesaplanır.

Açık alan, konutlar ve otoyol arasında bir tampon bölge yapılabilir. Gürültü bariyerleri, otoyol ile otoyol boyunca kalan evler arasında oluşan katı engellerdir. Etkili ses bariyeri gürültü seviyesini 10–15 dB azaltabilir ve trafik gürültüsünün sesini neredeyse tamamen azaltabilir. Bariyerler yol boyunca bulunan toprak höyüklerinin üzerine, beton üzerine veya yüksek dikey duvarların üzerine yapılabilir.

Gürültü Ölçümü Nasıl Yapılır?

trafik gurultusu nasil onlenir (1)

Arka plan gürültüsünü sabit bir seste duyabilsek de, ses dalgaları hızlı bir şekilde dalgalanır ve işitme aralığımızın dışındaki frekansları içerir. Desibel skalası, 0 desibelin insan işitme eşiğini ve 130 desibel insan ağrı eşiğini temsil ettiği ses yoğunluğunu ölçer. Tipik günlük gürültü seviyeleri, 24 saatlik bir süre boyunca tüm gürültünün logaritmik bir ortalaması olan dBA Leq24 olarak ifade edilir.

Gördüğünüz gibi gürültü önlenebilir bir durumdur. Sizler de gürültünün zararlı etkilerinden korunmak için gerekli yerlere başvurularınızı yapınız ve bizler de gürültü bariyerleri üretimini gerçekleştirelim. Daha fazlası için web sitemizi inceleyiniz ve bizimle iletişime geçiniz.

Hatko Ses Bariyerleri olarak hayatınıza huzur vermek için sizleri bekliyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *