Dünyanın En Gürültülü Şehirleri Nerelerdir?

Dünyanın En Gürültülü Şehirleri Nerelerdir?

Bildiğiniz gibi gürültü ve gürültünün oluşturduğu hasarlar günümüzde şehir insanının en büyük sıkıntıları arasında yer almaktadır. Şehirde yaşamanın güzel yanlarını ortadan kaldıran gürültü hayatımızı adeta bir zindana çevirmektedir. Dünyanın en gürültülü şehirlerinin belirlendiği ve her yıl yapılan araştırmalara bu yıl bir yenisi daha eklendi. Ajans Press Indy100 tarafından belirlenen verilere göre bu yıl o listeye ülkemizden de bir şehir eklendi.

Hepinizin tahmin edeceği üzere bu şehir İstanbul oldu. İstanbul sunduğu yaşam standartları ve kültürel bir başkent olması sebebi ile bir çok kişinin tercihi olmaya devam etmektedir. Fakat yetersiz alt yapılar, plansız kentleşme ya da artan nufüs için tedbir alınmaması İstanbul’u en gürültülü şehirler listesine ekledi.

Sürekli yurt içinden ve yurt dışından göç alan İstanbul artık halkına yetersiz gelmeye başladı. Bu yüzden de şehirde yaşayan kişilerin hayat standartları yükselmesi gerekirken düşmeye başladı. Özellikle araç trafiğinin önüne geçilemediği için İstanbul halkı oldukça stresli ve sıkıntılı günler yaşıyor.

Tabi ki dünyada İstanbul’dan çok daha kötü durumda olan kentler yer almaktadır. Gürültü kirliliği ile bu kentlerde yaşayan halk daha çabuk hastalanmaya ve gürültüden kaynaklı psikolojik hastalıklara yakalanmaktadır. Şimdi bu şehirleri sizler için listeleyelim.

İşte dünyanın en gürültülü 11 şehri;

 1. KARACHİ, PAKİSTAN

15 milyon nüfusuyla, bu Pakistan şehrinin dünyanın en gürültülü şehirlerinden biri olması şaşırtıcı değil tabi ki.

Gürültünün büyük bir kısmı, 90 desibel civarında düzenli olarak ses üreten Karaçi’nin trafiğine bağlanabilir. İşitme sesi için sağlıklı menzilin çok üstünde olan bu ses tonu bir kitapta ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Pakistan’ın başkentiyle ilgili sağlıksız gürültü seviyelerini ayrıntılarıyla anlatan Sound Proof Cow kitabı okunması gereken kitaplar listenizde yer almalıdır.

 1. MUMBAI, HİNDİSTAN

dunyanın en gurultulu sehirleri hangileridirr (2)

Büyük trafik ve ciddi nüfus yoğunluğu sayesinde, dünyanın en gürültülü şehri olan ve gürültü seviyesi 100 desibeli aşabilecek ses seviyesine sahip bir şehir olarak kabul ediliyor Mumbai.

Araştırmalara göre kişiler 100 desibel frekansa, 8 saatten fazla bir süre maruz kalırsa, bu durum işitme duyusunda ciddi hasara neden olabilir. Çeşitli araştırmalar, Mumbai’yi dünyadaki en gürültülü şehirlerden biri olarak gösteriyor. Mumbai’de çalışan işçiler, çalışmak için sessiz anlar bulmak için sürekli mücadele ediyor.

Bu durum sağlıksız ve hastalıklı nesiller yetişmesine neden oluyor ne yazık ki.

 1. NEW YORK CITY, USA

8 milyondan fazla sıkışık bir popülasyonla New York şehrinin bu listede olmaması neredeyse imkansızdır.

Şehir görevlileri, akşam saat 10’dan itibaren sessiz tutulmak için gürültü düzenlemeleri uygulama girişiminde bulunmaktadır. Saat 7’ye kadar, bu şehir içindeki gürültü yaklaşık 70 desibel civarındadır.

Diğer büyük şehirler kadar kötü olmasa da, şehir içindeki sürekli gürültü kirliliği, insan kulağına ve herhangi bir iş yapma amacında bulunan kişilerde ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

 1. SAN FRANCISCO, CALIFORNIA

San Francisco özellikle Uluslararası Havalimanı’nın gürültüsü nedeniyle,  genellikle çok gürültülü bir şehir olarak değerlendirilmektedir.

Neyse ki,  göçebeler ve uzak çalışanlar için, kentin etekleri çalışmak için genellikle sessiz yerlerdir. Ancak, San Francisco yakınlarındaki herhangi bir yerde yaşamanın maliyeti, dünyadaki en yüksek oranlardan biridir. Buna değer; güzel bir şehirdir.

 1. SHANGHAI, ÇİN

dunyanın en gurultulu sehirleri hangileridirr (3)

Şangay trafiği sadece 71 desibele kadar çıkabiliyor, ancak genel gürültü 85 desibele ulaşabiliyor. Şehirdeki 24 milyon insanın yanı sıra, havai fişekçilere olan Çin ilgisi ile birlikte, gürültü kirliliğinin böyle bir sorun olması şaşırtıcı değil, diyor Sound Proof Cow kitabı, Çin ile ilgili olarak.

Gürültü kirliliği Şangay’da yaşayanlar için bir sorun olsa da, başka bir Çin şehri daha büyük bir gürültü kirliliği sorununa sahiptir.

 1. GUANGZHOU, ÇİN

Ortak bir çalışma, 13 milyon Çin kentinin dünyadaki en yüksek gürültü kirliliği endeksine sahip olduğunu buldu. Pekin ve Şangay, Çin’de Guangzhou’dan daha büyük kentsel nüfuslara sahipken şehir, ülkedeki en yüksek büyükşehir nüfusuna sahiptir.

Bu durumda da bu şehir dünyanın en gürültülü şehirleri listesinde ilklerde yer almaktadır.

 1. LOS ANGELES, CALIFORNIA

Melekler Şehri ( Los Angeles), gürültü kirliliği ile dolu bir şehirdir ne yazık ki.  birkaç listede bu ayrıntılı bir şekilde gözüküyor. Suçluları ile bilinen ve sürekli trafik sıkışıklığı ile LAX Uluslararası Havaalanı bu gürültünün sebepleri gibi görünüyor.

Bununla birlikte, serbest çalışanların, listedeki diğerlerine kıyasla şehrin büyüklüğü nedeniyle çalışmak için sessiz bir yer bulma olasılığı daha yüksektir.

 1. YENİ DELHI, HİNDİSTAN

Yüksek nüfusun ciddi gürültü kirliliğine yol açtığı bir başka alandır Yeni Delhi. Yine; trafik, büyük bir suçlu nüfusu ile 85 desibele ulaşabilecek gürültülü bir şehir için hükümetin çok az cevabı var gibi gözüküyor.

 1. MADRİD, İSPANYA

Madrid, diğer şehirlerin bazıları kadar büyük değil, ancak asi halkın sakinleşmeye ihtiyaç duymadığını düşündüğü muazzam miktarda yüksek ses çıkaran yüksek gece hayatlarıyla bu sesi örtüyorlar. 45 desibel pek yüksek görünmüyor ama bahsettiğimiz gibi canlı hayatı bu sessizliğe gölge düşürüyor.

İspanya. Ancak, Madrid listesindeki diğerleriyle karşılaştırıldığında temelde bir kütüphanedir.

 1. TOKYO, JAPONYA

dunyanın en gurultulu sehirleri hangileridirr (1)

Tokyo metropol bölgesinde yaşayan 35 milyon insan sürekli olarak gürültü kirliliğiyle mücadele ediyor. Desibel seviyeleri bazı yerlerde 90’a ulaşabilir.

 1. KAHİRE, MISIR

“Kahire’nin şehir ve gürültü kirliliği o kadar kötü ki, insanlar uyuyamıyor ve bu durum aslında birden fazla ölümle bağlantılı bir şekilde gerçekleşiyor.

Sabah saat 7: 30’da 90 desibele kadar ses çıkardığını hayal edin. Oldukça korkunç bir durum bu.

Gürültüsü ile Bilinen Diğer Şehirler

İstanbul, Türkiye; Barselona, İspanya; Mexico City, Meksika; Paris, Fransa; Arjantin ve Buenos Ares de gürültü kirliliği açısından nispeten yüksek bir sırada yer aldı.

Gördüğünüz gibi özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehirlerde gürültü kirliliği gittikçe artmaktadır.

Gürültü Bariyerleri Kesin Çözüm Olabilir mi?

Gürültü kirliliğinin önüne geçebilmenin en kolay yolu ses veya gürültü bariyerleri. Hatko Ses Bariyerleri olarak şehir hayatınızı gürültüden uzak ve mutlu bir şekilde yaşamanız için inşa ediyoruz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *