Çevre Kirliliği Çeşitleri Nelerdir?

Çevre Kirliliği Çeşitleri Nelerdir?

İçinde bulunduğumuz evren bize bir çok güzellik sunmaktadır. Temiz hava, temiz su, doğanın sunduğu görsel şölen dahil her şey bize evrenin sunduğu güzelliklerdir. Lakin bize tertemiz olarak sunulan dünyaya verdiğimiz zararlar oldukça fazladır.

Bu zararları kısacası çevre kirliliği olarak adlandırabiliriz. Çevre kirliliği insanlar tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak meydana getirilen, çevreye ve doğaya zarar veren, kısacası tüm canlıların hayatını tehlikeye atan etmenlerin tümüne verilen isimdir.

İnsanların doğaya ve çevreye verdiği zararlar farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Yani çevre kirliliği çeşitleri vardır. Bunlar;

  1. Hava kirliliği
  2. Toprak kirliliği
  3. Su kirliliği
  4. Görüntü kirliliği
  5. Işık kirliliği
  6. Gürültü kirliliği

Temel kirlilik çeşitlerini bu şekilde sınıflandırabiliriz. Bu kirlilikleri nasıl oluşturuyoruz? İnsanlar çevreye nasıl zarar veriyor? Hepsini ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Hava Kirliliği Nedir?

cevre kirliligi cesitleri nelerdir (1)

Hepimizin bildiği üzere atmosferde hayatta kalmamızı sağlayan oksijenin bulunduğu ortamdır. Biz insanlar hava kirliliğine sebep olan bir çok zararlı maddeyi kullanarak soluduğumuz oksijenin kalitesini düşürüyoruz. Temiz havayı kirleterek aslında kendi sonumuzu hazırlıyoruz.

Hava kirliliğini oluşturan bir çok sebebi vardır. Bunlar;

  • Fabrika bacaları
  • Termik santraller
  • Araç egzoz dumanı
  • Parfüm / Deodorant

Gibi doğada kendi kendine oluşmayan, yapay ve zararlı olan, zararlı gazların çevremize yayılmasını sağlayan bu etmenler hava kirliliğinin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Yukarıda gördüğünüz bütün etmenler insanlar tarafından oluşturulan ve insanların çevreye verdiği zararı yansıtan kirliliklerdir.

Hava kirliliğinin artması ile hastalıklar meydana gelir ve insanlar farklı sağlık sorunları ile baş etmek zorunda kalır.  Özellikle akut bronşit ve öksürük gibi nefes hastalıklarına sebep olmaktadır hava kirliliği. Aslında insanlar kendi sonunu hazırlamaktadır bu şekilde.

Hava kirliliğinin oluşması ozon tabakasının delinmesine ve hatta bunun sonucunda iklim değişikliklerinin oluşmasına sebep olmaktadır.

Bu yüzden geri dönüşümlü, sürdürülebilir ürünler üretmemiz gerekmektedir.

Toprak Kirliliği Nedir?

cevre kirliligi cesitleri nelerdir (3)

Toprak kirliliği çok dikkat etmemiz gereken bir kirlilik çeşididir. Çünkü tükettiğimiz bir çok besin toprakta yetişmektedir ve toprağın kirlenmesi ile bu kirlilik besinlere nüfuz etmektedir.

Özellikle toprağın içine geçen asitli sular, fabrika atıkları, plastik atıklar doğanın dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Toprak kirliliğine sebep olan en büyük etkenlerden biri de çöp sularıdır.

Bu yüzden çöpler ayrıştırılarak kirli suların toprağa karışması engellenmelidir. Atık tesisleri kurulmalı ve gereksiz atıklardan çevre ve doğa temizlenmelidir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır. En önemlisi toprağın ve ormanların amacı dışında kullanımını engellemektir. Bunun için ağaçlandırma çalışmalarına önem vermeliyiz ve ormanları temiz tutmalıyız. Bu noktada yetkili kişiler tarafından toprak kirliliği seviyesi belirlenmeli ve sonuç odaklı çalışmalar yapılmalıdır.

Su Kirliliği Nedir?

cevre kirliligi cesitleri nelerdir (6)

Su kirliliği yine insanlar tarafından meydana getirilen oldukça ilerlemiş bir kirlilik çeşididir. Bu kirliliğin oluşmasının en önemli sebebi insanların bilinçsizliğidir. Bunun en büyük örneğini denize gittiğiniz zaman görüyorsunuz. Deniz suyu ne kadar kirli ve deniz üzerinde ne kadar çok atık madde var değil mi? Bu tamamen insanlar tarafından oluşturulan bir durumdur.

Örneğin fabrika atıklarının denize dökülmesi, kimyasal ilaçlar, termik santraller ve bunun gibi bir çok insan eliyle oluşturulan kirlilikler suya karışmaktadır ve suyu kirletmektedir. Canlı ve cansız varlıkların zarar görmesine sebep olan bu atıkların denize dökülmesine engel olunmalı ve tedbirler bu noktada alınmalıdır.

Görüntü Kirliliği Nedir?

cevre kirliligi cesitleri nelerdir (4)

Görüntü kirliliği günümüzde en çok karşımıza çıkan kirlilik çeşitlerinden biridir. Özellikle büyük şehirlerde meydana gelen görüntü kirliliğinin sebebi tabi ki de insanlardır. Ağaçların kesilmesi, gökdelenlerin yapılması, bulunan en küçük bir araziye bina yapılması, çöplerin temizlenmemesi, çarpık kentleşme gibi bir çok etken görüntü kirliliğine sebep olmaktadır.

Görsel zevkimizi tamamen olumsuz etkileyen bir etmendir görüntü kirliliği. Günümüzde özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler hep küçük şehirlere, ağacın ve yeşilliğin bol olduğu illere gitmek istemektedir. Çünkü insanlar artık beton görüntüsünden sıkılmış ve şehirlerin keşmekeş yaşantısından yorulmuştur.

Bu noktada yetkili kişilerin ağaçlandırma çalışmalarına önem vermeleri ve çarpık kentleşmenin önlenmesi gibi çalışmalara odaklanmaları gerekmektedir. Şehirlerde gelişi güzel hiçbir çalışma yapılmamalıdır ve her çalışmanın sonucu birkaç kez düşünülmelidir.

Işık Kirliliği Nedir?

cevre kirliligi cesitleri nelerdir (2)

Işık kirliliği özellikle son yıllarda artış gösteren bir kirlilik çeşididir. Özellikle büyük şehirlerde meydana gelen ve gözlerimize zarar verecek şekilde ışıklandırma yapılan alanlarda ışık kirliliği oluşmaktadır. Parklar, stadyumlar, binalar, eğlence merkezleri… Her yer daha çok ışık kullanarak ilgi çekmek istemektedir. Bunun sonucunda ise ışık kirliliği oluşmaktadır. Bu durum bir çok insanın göz ve baş ağrılarının oluşmasına sebep olur.

Ayrıca ışık kirliliği sonucu gökyüzünün doğal rengi değişmektedir ve bu da çevreye verilen en büyük zarar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gürültü Kirliliği Nedir?

cevre kirliligi cesitleri nelerdir (5)

Bildiğiniz üzere çevre kirlilik çeşitleri arasında en çok bilinen kirlilik gürültü kirliliğidir. Artık her alanda gürültü kirliliğine maruz kalıyoruz ve bunun bir çok kötü yan etkisi olduğunu biliyoruz. Gürültü normal ses seviyesinin üzerinde olan ve duyduğumuz zaman bizi rahatsız eden ses tonuna verilen isimdir.  Araç sesleri, fabrika sesleri gürültü kirliliğinin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

İnsan eliyle oluşturulan gürültü kirliliğinin de elbette ki bir çözümü vardır. Hatko Ses Bariyeri olarak sizlere bu hizmeti vermekten gurur duyuyoruz. Gürültü bariyerleri olarak adlandırılan bu sistemler, özellikle araç seslerinin, fabrikadan yayılan seslerin, iş makinalarının yaydığı rahatsız edici seslerin engellenmesi için oldukça güzel bir çözümdür.

Gürültü bariyeri çevreye zarar vermeyen, görsel olarak güzel, geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen bir sistemdir.

Hatko olarak sizlere bu sistemi sunmaktan gurur duyuyoruz. Gürültü kirliliğinin insanlara ve çevreye zarar vermesini istemiyoruz. Çevreye duyarlı, ekosisteme zarar vermeyen gürültü bariyerleri ile yaşamak oldukça güzel bir çözümdür.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *