Gürültü Bariyerleri ile Ses Yalıtımı Nasıl Sağlanır ?

Gürültü Bariyerleri ile Ses Yalıtımı Nasıl Sağlanır ?

Titreşim yaratan bir kaynağın havada dağılmasıyla oluşan fiziksel olaya ses denir. Ses genel olarak insanı rahatsız etmeyen bir tondur. Sesin rahatsız ediciliği tonu yükseldikçe başlar. Ses yalıtımı sesi az geçiren veya çok geçiren malzemelerin kullanılması gerekir. Bu malzemeler gürültünün etrafa yayılmasını önler. İnsanların yaşamını kolaylaştırmak için gerekli olan gürültü bariyerleri her yerde kullanılabilir. Bu herkes için önemlidir. Özellikle otoyollarda ve fabrikalardan yayılan rahatsız edici sesleri engellemek için bu bariyerler kullanılmalıdır.  Ses yalıtım bariyerlerini sosyal alanlarda da kullanmak doğru olacaktır. Günümüzde gürültüyü önleyen gürültü bariyerleri Hatko Ses bariyeri tarafından özveri ile üretilmektedir. Bu malzemeler sayesinde rahat sessiz bir yaşam koşullarına kavuşmuş olursunuz.

Gürültü bariyerleri gürültünün olumsuz etkilerini en aza indirmek için kullanılan bir yalıtım malzemesidir. Gürültü bariyerlerinin amacı gürültünün çevreye yayılmasını engellemektir. Yani gürültüyü kontrol altına almaktır. Sesi fiziksel bir varlık olarak düşünürsek eğer önüne bir engel çıktığı zaman geri yansıyacağını da biliriz. Gürültünün en önemli kısmı önünde bulunan bariyerler sayesinde emilir ve ortadan kaldırılır. Gürültünün bir kısmı da süzülerek diğer alana geçer. Bu sebeple kullanılacak malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Gürültüyü engellemek için kullanacağımız bariyerlerin malzemelerinin çok kaliteli olması gerekir. Aksi taktirde kullanılan üründen istenildiği gibi verim alınamaz.

gurultu bariyerleri ile ses yalitimi nasil saglanir (2)

Ses Yalıtımının Nerelerde Yapılması Gerekir?

Gürültü bariyeri genellikle iş ortamları, fabrika gibi gürültünün yoğun olduğu sesin zararlı etkisi bulunan hastaneler, okullar ve konutlar gibi yerlere yapılması tercih edilir. Çünkü özellikle ev ve işyerlerinde insanlar rahat bir şekilde hareket etmek ister. Kimse gürültüye maruz kalmak istemez. Bu yüzden;

  • ev,
  • okul
  • iş yerleri
  • otoyollar

çevrelerinde gürültü bariyerleri kesinlikle bulunmalıdır. Daha sağlıklı bir hayat için ve gürültünün zararlarından korunmak için bu teknoloji harikası ürünleri kullanmalıyız. Tabi sadece böyle yerlerde değil çevreye yaydıkları sesler sonucu rahatsızlık veren herhangi bir bölgeye de yapılabilir.

Karmaşık ses tonlarının etrafa yayılmasını engellemek için kullanılan bu gürültü bariyerleri günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Ses yalıtımını sağlarken özellikle ses geçirmeyen ve daha az ses geçişi sağlayan malzemeler kullanılmalıdır. Çok fazla gürültü olan ortamlarda bu ses bariyerlerinin kullanılması sizleri gürültünün zararlarından korur. Ses geçişini engelleyen bu bariyerler sayesinde işyeriniz de daha huzurlu bir şekilde çalışabilirsiniz. Gürültü emme bariyerleri sayesinde okul, konut ve iş yeri gibi binalar ile çevrede istenmeyen sesleri yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Gürültünün insan üzerindeki zararlı etkileri en aza indirmek için alınan önlemleri kapsayan bu ses yalıtım malzemeleri her gün daha fazla kullanılmaktadır. Çünkü şehir hayatında çok fazla gürültü vardır. Bu yüzden bu teknoloji geliştirilmiştir. Özellikle çarpık kentleşmenin olduğu bölgelerde, gürültü insan sağlığını ve konforunu olumsuz etkilemektedir. Trafik sesleri, havaalanından yayılan sesler çevresindeki yerleşim bölgesinde duyulan şiddetli bir rahatsızlık oluşturur. Bir süre sonra insanlar komşularının seslerine bile tahammül edememeye başlarlar.

Bazı mesleklerde özellikle sessiz alanlar bulunmalıdır. Özellikle müzik stüdyolarında ve radyo yayınının yapıldığı yerlerde ses seviyesinin çok düşük olması gerekir. Buralarda çalışan hiç kimse dikkatinin dağılmasını istemez.

Okullara Yakın Otoyollarda Gürültü Bariyeri Kullanımı

Eğitim her şeyden önemlidir. Bir nesil ancak eğitim alarak kültürlü bireyler haline gelebilir. Eğitimin sessiz, öğretmeni ve öğrenciyi rahatsız etmeyecek bir ortamda yapılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde verilen eğitimden verim alınabilir. Örneğin bir okul otoyol kenarına kurulmuş ise mutlaka etrafında gürültü bariyerleri bulunmalıdır. Çünkü otoyollardan çok fazla gürültü yayılmaktadır. Bu da öğrencilerin dikkatini dağıtarak eğitim sistemine zarar vermektedir.

Ülkemizde önceliğimiz eğitim olduğu için öncelikle eğitime önem vermeliyiz. Eğitime verilen önem ne kadar yüksek ise karşılığında alınacak verim de o kadar fazladır. Özellikle günümüzde her ülkede eğitime verilen önem gittikçe artmaktadır. Çünkü bütün ülkeler başarının eğitim ile geleceğinin bilincine varmıştır.

Bizler de Hatko Ses Bariyerleri olarak sizlere daha sağlıklı ve sessiz bir yaşam alanı sunmak için çalışmaktayız. Görsel açıdan oldukça güzel olan ses bariyerlerimizi suni çim ile kaplayabiliyoruz. İstediğiniz herhangi bir renkte ses bariyerleri üretilebilmektedir. Fakat günümüzde özellikle suni çim ile kaplı olanlar sıkça tercih edilmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

2 thoughts on “Gürültü Bariyerleri ile Ses Yalıtımı Nasıl Sağlanır ?”

  1. Köksal meyvacı

    Sakarya İzmit D 100 otoyol kenarında oturuyorum yol kenarı bahçe dışına yaptırmayı düşünüyorum ben ve komşularım ne derece faydalı olur Fiat Almak istiyorum çok araç Sesi var

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *