Ses Bariyeri Uygulaması Gürültü Kirliliğini Nasıl Engeller?

Ses Bariyeri Uygulaması Gürültü Kirliliğini Nasıl Engeller?

Gürültü kirliliği tüm dünyayı etkileyen çok önemli bir sorundur. Bugün pek çok gelişmiş ülke gürültüyü azaltmak için ses bariyeri kullanmaktadır. Ses bariyeri uygulaması çoğunlukla karayolu trafiğinde ve şantiye yakınlarında kullanılır. Bazı ülkelerde evleri / binaları gürültüden korumak için de kullanılır. Tüm ses bariyer tasarımları aynı amaca yöneliktir. Amaç, insanları psikolojik olarak rahatlatmaktır. Çünkü gürültü seviyesinin insan beyni üzerinde çok rahatsız edici etkileri vardır. Hatko olarak, insanların daha barışçıl bir ortamda yaşaması için gerekli gürültü azaltma işlemlerini yapıyoruz. Karayolu ses yalıtım uygulamaları, bu huzurlu ortamların ses emiciliği ile sağlanmasında büyük etkiye sahiptir. Hatko ses bariyeri size sakin ve sessiz bir dünyada kapıları açar. Bugün, gürültü kirliliği sorununu gürültü bariyerleri ile nasıl çözeceğimizi inceleyelim.

ses bariyeri uygulamasi gurultu kirliligini nasil engeller

Ses emici paneller kauçuk malzemeden yapılmaktadır. Bu gürültü bariyerleri potansiyel olarak gürültülü ortamlarda absorbe edici olarak kullanılır. Bilindiği gibi gürültü kaynakları genellikle;

 • inşaat alanlarında
 • karayollarında,
 • metro,
 • tramvay,
 • tren

ve benzeri alanlarda gerçekleşir. Bu durum çevrede yaşayanlar için günümüzün en dayanılmaz sorunlarından biri haline geldi. Şirketimiz, gürültünün kaynağını bularak, karayolu ve benzeri gürültü üreten her türlü aşırı gürültü kaynağını ortadan kaldırmak için kurulmuştur. Karayolu trafiği gürültü bariyerleri bu işlem için ideal elemanlardır.

Bu tür çevresel gürültü problemlerinde, gürültü yansıma seviyesi, araç oranı, mevcut hız, kavşaklarda sinyal kontrollü kavşak ve trafik düzensizliği, yolun kesit eğimi, mevcut trafik akışına bağlı ses basıncı seviyesi ölçülür. Uzaklık, emisyon koşulları, hava koşulları ve zemin gibi etkili olabilecek faktörlerde sağlıklı bir şekilde çalışarak önlemler alırız. Hatko Ses Bariyerleri olarak işimizi en iyi şekilde yaparak sizlere huzurlu bir dünya sunmak için çabalıyoruz.

ses bariyeri uygulamasi gurultu kirliligini nasil engeller

Otoyol ses duvarlarını/bariyerlerini nasıl daha etkili hale getirebiliriz?

Kauçuk malzemeler ile üretildiği zaman ses duvarları / bariyerleri daha etkili hale gelmektedir. Çünkü gürültü bariyeri malzemesi olarak kauçuk, gürültü bariyeri duvarları olarak kullanılır. Kauçuk, çok güçlü bir ses emme kapasitesine sahip malzemedir. Bu nedenle gürültü önleyici sistemlerde kullanılır.

Belirlenen ilkeler üzerindeki gürültü basınç seviyesi hesaplamaları hafif bir rüzgar esintisi veya gece boyunca sıcaklık değişimi ile belirlenir. Gürültü bariyer duvarları, yol kenarına inşa edilerek gürültünün şehir içine yansımasını engellemektedir. Bariyerlerimiz yüksek gürültü emme özelliklerine sahip doğrudan gürültünün yansıtılmasıyla azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Gürültü bariyerleri; gürültü engelleyici bariyer ve akustik bariyer çit olarak da bilinir.

Gürültü ölçümü;

Sonometre cihazı ile gürültü ölçümü yapılabilmektedir.  Sonometre hacmi desibel (dB) cinsinden verir. Desibel, insan kulağının en hassas olduğu ve yüksek frekansların özellikle vurgulandığı bir ses değerlendirme birimine verilen addır. Gürültü azaltmada veya gürültünün kontrolünde yaygın olarak kullanılan dB birimi aynı zamanda sübjektif ses yüksekliği değerlendirmesiyle de ilişkilidir. Gürültü belli sınırları aştığında, insanlarda birçok zihinsel ve fiziksel bozukluklar ortaya çıkar. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından yapılan araştırmaya göre, 0 dB insan kulağının hassas noktasıdır. İnsan 0-30 dB arasındaki seslerden rahatsız değildir. Kişisel duyarlılığa bağlı olarak 30-60 dB arasındaki seslerde insanda psikolojik reaksiyonlar görülür. 65-85 dB arasındaki seslerde psikolojik, fizyolojik ve otolojik bozukluklar görülür.

Ses bariyeri uygulaması tasarım aşamasında istenilen değişkenler ve ses yalıtımı için hesaplama yöntemleri belirlenir. Bir yüzeye çarpan ses dalgalarının bir kısmı yansıtılır, bir kısmı emilir ve geri kalanı iletilir. Yansıma, soğurma ve iletme oranları, yüzeyin şekline, malzemenin ses emilimine ve sesin frekansına bağlıdır. Ses yalıtımı için açık gözenekli malzemeler (cam yünü, taş yünü gibi) kullanılmaktadır.

Ses emici malzemeler, akustik enerjinin bir kısmını ısı enerjisine dönüştürerek yok eder.

Gürültü Bariyerleri Üretiminde Hangi Malzemeler Kullanılır?

Her malzeme sesin bir kısmını engeller ancak genellikle kauçuk, tasarımına ve ağırlığı göz önüne alınarak seçilir. Kauçuk çevre dostu bir malzemedir. Kullanılan malzemeler tamamen geri dönüştürülebilir olduğundan, çevreye zarar vermez. Kauçuk geri dönüştürülebilir bir ürün olduğundan, son yıllarda kullanımı artmıştır. Çünkü dünyamız küresel ısınma tehlikesi altında ve bunu önlemek bizim elimizde. Sadece insanlar bu dünyayı daha yaşanabilir kılabilir. Ancak, bu dünyaya en çok zarar veren varlık olduğumuzu unutmamalıyız. Gelecek nesiller için daha iyi bir dünya bırakmak için, üretim ve tüketimde geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılmalıdır.

ses bariyeri uygulamasi gurultu kirliligini nasil engeller

 • Ayrıca gürültü bariyerinde kullanılan başka bir ürün var.
 • Suni çim, estetik görünüm için gürültü bariyerlerini kaplamak için kullanılır.
 • Yeşil renk insanlara huzur verir.
 • Ve ortamda mükemmel görünür.
 • Bu yüzden gürültü bariyerleri üretiminde suni çim de kullanılmaktadır.

Görebileceğiniz gibi ses yalıtım uygulamalarının pek çok özelliği var. Tabii ki, buradaki en çok merak edilen soru gürültü bariyeri fiyatlarıdır. Karayolu ses bariyeri duvarlarının fiyatları, kullanılan alanın büyüklüğüne ve imalatta kullanılan malzemelere göre değişmektedir.

 • Gürültüyü etkin bir şekilde azaltmak için ses bariyerleri kullanılmalıdır.

Bina çevresine yapılan gürültü kontrol bariyerleri, gürültünün zarar vermesini önlemek için çok etkili bir çözümdür.

Günümüzde metropollerde ve özellikle endüstriyel alanlarda çok gürültülü alanlar var. Çarpık kentleşme ile birlikte, şehirlere insan psikolojisine büyük zarar veren fabrikalar inşa ediyor.  Zaten otoyollardan yeterince rahatsız edici gürültü etrafa yayılırken bir de, fabrikaların gürültüsü insanları fazla rahatsız etmeye başladı.  Çünkü fabrikalar şehir merkezine yakın yerlere kurulmaya başladı. Hatko Ses Bariyerleri, insanları gürültüden korumak için Ses Bariyer Duvarı sektöründe çalışmaktadır. Hatko yaklaşık 30 yıldır bu sektörde bulunuyor ve kaliteden asla ödün vermeyen bir anlayışla çalışıyor. Kauçuk ses bariyerleri fiyatları için lütfen bize ulaşınız.

5 thoughts on “Ses Bariyeri Uygulaması Gürültü Kirliliğini Nasıl Engeller?”

 1. Merhaba, iller arasi karayolu kenarindaki evin bahce cevresine, ses bariyeri duvari yapmak, herhangi bir kamu kurumundan izin almayı gerektiriyor mu?
  Ve her uygulama öncesinde her alan için ölçüm yapılıyor mu?

  1. MErhaba Aslı hanım. Ses bariyeri izin ve ölçümler için (0 212) 803 09 01 nolu telefondan tüm detayları alabilirsiniz.

 2. Suat bozkurt

  Merhabalar. Evimiz Ataşehir sınırları içerisinde ve E-5 yoluna yakın bir konumdadır. Dolayısıyla otoyol sesi oldukça yüksek bir ses geldiğinden ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Ses bariyeri yapılması sorumluğu kimdedir? Nereden ses bariyeri yapılmasını talep etmemiz gerekir?

 3. Ebru Özkan

  Sapancada yol kenarındaki bahçem için etkili bir ses bariyerine ihtiyacım var fiyatlarınız nedir

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *