Gürültü Bariyerlerinin Faydaları Nelerdir?

Gürültü Bariyerlerinin Faydaları Nelerdir?

Bildiğiniz gibi gürültü kişi ve toplum sağlığını olumsuz etkileyen bir unsurdur. Özellikle gelişmiş ülkelerde sıklıkla rastlanan bir sorundur gürültü. Teknolojinin gelişmesi ile gürültülü aletlerin, makinaların, arabaların artması toplum için büyük bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Bu yüzden bu duruma bir çözüm aranmıştır. Ve şu an gelişmiş ülkelerde otoyollarda, fabrika çevrelerinde yani gürültünün yaygın olarak bulunduğu bölgelerde kullanılan gürültü bariyerleri hayatımıza girmiştir.

Gürültü bariyerlerinin faydaları toplum için çoktur. Yoğun otoyol, karayolları, gürültülü demiryolları veya diğer endüstriyel gürültü kaynaklarının yakınında yaşayan veya çalışanlar, istenmeyen gürültü seviyeleri azaldığında daha mutlu görünmektedir. Daha sessiz bir ortam stresi, işitme bozukluklarını ve yüksek sesten kaynaklanan yüksek tansiyonu azaltır.

Etkilenen sakinler için genel yaşam kalitesine yararları olan ses engellerinin kullanımı konusunda çok sayıda çalışma yapılmıştır. Devletler, vatandaşları için gürültü kirliliğini azaltmak için ülke genelinde ses duvarlarına yüz milyonlarca lira harcamaktadır. Bu yüzden sağlam gürültü duvarları ülkemizde önemli bir rol oynamakta ve hepimize somut bir fayda sağlamaktadır.

ses bariyeri uygulamasi gurultu kirliligini nasil engeller

Bir zamanlar beton duvarların monte edilmesinin öngörülemeyen yansıtıcı gürültü nedeniyle sorunu daha da şiddetlendirdiği çok sayıda durum olmuştur. Araştırmalar, yansıtıcı paralel ses duvarlarının (birbirine paralel ve birbirinden yol boyunca geçen duvarlar) sıklıkla gürültü kaynağının ötesinde yansıtıcı gürültü gönderdiğini ve aslında trafik alanı içindeki gürültüyü 6 desibel veya daha fazla artırabildiğini göstermektedir.

Bu yüzden gürültü bariyerleri artık betondan değil kauçuk malzemeden üretilmektedir. Kauçuk gürültü bariyerleri hem çevreye zarar vermez hem de geri dönüştürülebilir bir malzemedir.

Gürültü bariyeri faydaları;

 • Gürültü bariyerleri ile çevreye yayılan kötü sesler engellenir.
 • Gürültü kendi kaynağı arasında sıkışır ve çevreye yayılmaz.
 • Kauçuktan üretilen gürültü bariyerleri geri dönüştürülebilmektedir.
 • Uzun yıllar dayanıklıdır ve maliyeti çok azdır.
 • Suni çim ile kaplanabildiği için estetik açıdan oldukça güzel bir görünüm oluşur.

Bu yüzden gürültü bariyerleri hayatımız için çok önemli bir detaydır. Gelişmiş ülkelerin hepsinde gürültü bariyeri kullanımı çok yaygındır. Çünkü gürültü gelişmişlik ile bağlantılıdır. Gürültü bariyerlerinin en güzel yanı masrafsız ve uzun yıllar kullanılabiliyor olmasıdır.

Modern kentlerin hepsinde gürültü bariyerlerine rastlarsınız. Şimdi sizler ile gürültünün tanımından ve hangi ses seviyelerinin insanı rahatsız ettiğinden bahsedelim.

Gürültünün Boyutları Nelerdir?

gurultu kirliligi cocuklari nasil etkiler (1)

Gürültü ses bileşenlerinin birbiri içerisinde bir harmoni oluşturmaması sonucu oluşan bir durumdur. Bazı uzmanlar gürültüyü günlük terör olarak tanımlamaktadır. Gürültü insanlar için göreceli bir kavramdır. Çünkü herkes ses tonlarından aynı şekilde etkilenmez. Bu yüzden gürültünün farklı boyutları vardır.

Gürültü ile geçmişe giderken yapılan bazı işkenceler arasında gürültü işkencesinin de olduğunu görebiliriz. Eskiden işkence yapılan bu ses tonu ile günümüzde de başa çıkmalıyız. Çünkü gürültünün zararları oldukça fazladır.

Gürültü boyutları;

 • 30 – 65 dsb arası gürültü bazı durumlarda insanları rahatsız eder. ( Uykusuzluk gibi)
 • 65 -90 dsb arası gürültü kişinin sinir sistemine zarar vermektedir.
 • 90 – 120 dsb arasında gürültü ise işitme organına zarar vermektedir.

Çok yüksek seviyedeki bu gürültüye maruz kalan insanlar bir zaman sonra işitme kaybı yani sağırlık yaşayabilir. Bu da hayatımızın kalitesini tamamen etkileyen kötü bir durumdur. Kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok kötü etkiler.

Gürültü bariyeri, önemli bir yüksekliğe sahip kalıcı bir yapıdır ve inşa edildikten sonra kaldırılamaz. Bu nedenle, mülkünüze bitişik bir gürültü bariyerinin avantajlarını bilmeniz yararınıza olacaktır.

Gürültü bariyerlerinin temel işlevi, gürültüye maruz kalan kişileri karayolu trafiğinden kaynaklanan aşırı gürültüye karşı korumaktır. Yol trafik gürültüsünü hafifletme sıkıntısı yol projeleriyle ilgili olsa da, gürültü engelleri mevcut en makul gürültü azaltma önlemleri olarak kabul edilir.

 • Gürültü bariyerleri, uygun yükseklikte ve uzunlukta tasarlandıklarında, doğrudan bariyerin arkasındaki konutlara karayolu trafik gürültüsünde duyulabilir bir azalma sağlayabilir.
 • Gürültü bariyerleri, bariyere hem karayolundan hem de mülk sahibi taraflarından estetik açıdan hoş olacak şekilde tasarlanabilir.
 • Gürültü engelleri, sürücülerin geçmesine karşı gizlilik sağlar.

Gürültü Bariyerleri Nasıl Tasarlanır?

gurultu bariyerlerinin avantajlari nelerdir (2)

Gürültü engellerinin ayrıntılı tasarımında birçok faktörün göz önünde bulundurulması gerekir. Her şeyden önce, engeller akustik olarak yeterli olmalıdır.

Düzgün bir gürültü bariyeri tasarımı, hem akustik hem de akustik olmayan yönlerden önemli düşüncelere ihtiyaç duyacaktır. Akustik tasarım konuları arasında bariyer malzemesi, bariyer yerleri, boyutlar ve şekiller bulunur. Bununla birlikte, gürültü engellerinin uygun şekilde tasarlanmasına yol açan tek gereklilikler değildir.

Sürdürülebilirlik, yapısal bütünlük, güvenlik, estetik ve diğer akustik faktörlere dikkat edilerek, gürültü engellerinin olumlu etkileri arttırılarak hayatınıza güvenlik katabilir.

 • Gürültü bariyerlerinin malzemesi, konumu, boyutları ve şekilleri akustik performansı etkileyebilir.

Üretimlerine çeşitli geri dönüştürülmüş malzemeler ekleyerek “çevre dostu” olduğunu ifade eden gürültü bariyerlerimiz mevcuttur. Hatko olarak kauçuk malzemesini gürültü bariyerleri imal ederken kullanıyoruz. Kauçuk gürültü bariyerleri ile çevreye hem estetik hem de güzel bir görünüm katabilirsiniz.

Kauçuk gürültü bariyerleri suni çim ile dekore edilerek çevre dostu bir ürün elde edilebilir. Görsel açıdan da oldukça şık görünün kauçuk suni çim ile kaplı gürültü bariyerleri hayatımızı renklendirir. Bizi hem gürültünün zararlı etkilerinden korur hem de çevremize güzel bir görünüm katmış oluruz.

Gürültü bariyerlerinin bir diğer güzel yanı ise yanmayı geciktirici malzemelerden üretiliyor olmasıdır. Çevreye zarar vermek isteyen kişiler gürültü bariyerlerini hedef alır ise bir sonuç elde edemezler. Çünkü gürültü bariyerleri yanmaz malzemeden üretilmektedir.

 • Trafik gürültüsünün yüksekliğini yok eder.
 • Aralarında boşluk olmadan yüksekliği fazla olan bir üründür.
 • Bir otoyolun yakınında en etkili olan üründür. (genellikle evlerin ilk sırası)
 • Görsel olarak çekici olacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Estetik değerleri ve doğal manzaraları korumak için tasarlanmıştır.
 • Bir otoyolun diğer tarafındaki gürültü seviyelerini belirgin şekilde arttırmaz.
 • Karayolları yanında yaşayan insanlar için gürültü seviyelerini önemli ölçüde azaltır.

Hatko Ses Bariyerleri olarak sizlere en kaliteli ve dayanıklı ses bariyerlerini sunmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye’nin en iyi gürültü bariyerleri imalatçısı Hatko ile iletişime geçerek hayatınızı daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *