Otoyol kenarlarına yapılan ses bariyerlerinin amacı nedir?

Otoyol kenarlarına yapılan ses bariyerlerinin amacı nedir?

Şehir hayatının avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Şehir hayatında gelişmiş otoyollar ile birlikte trafik biraz rahatlatılmaya çalışılmaktadır. Lakin şehirlerde nüfusun sürekli artması ile birlikte araç sayısı artmaktadır ve dolayısı ile araçların etrafına yaydığı gürültü de artmaktadır.

Artan gürültü ile birlikte şehir hayatının en büyük dezavantajlarından biri ortaya çıkmıştır. GÜRÜLTÜ. Gürültü günümüzde bir çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan bir sorundur. Depresyondan kalp krizine hatta duyma kaybı yaşanmasına da sebep olmaktadır gürültü.

Bunu engellemek amacı ile üretilen sistemlere ise ses bariyerleri denilmektedir. Otoyol kenarlarına yapılan ses bariyerlerinin amacı araçların çevreye yaydığı gürültüyü engellemek ve insanların rahatsız olmasını önlemektir.

gurultu onleyici bariyerler efektif midir

Otoyol kenarlarına yapılan ses bariyerlerinin amacı farklı şekillerde olabilmektedir. Çevre ile uyumlu ve görsel açıdan oldukça estetik bir gürültü bariyeri teknolojisi geliştirilmiştir. Hatko Ses Bariyeri olarak çevreye zarar vermeyen malzemelerden üretilen bir sistemdir.

Ses Bariyerleri ile ses yalıtımı nasıl sağlanır diye sorarsanız şu şekilde açıklayabiliriz. Ses bariyerleri araçlardan yayılan sesi emerek yansıtır ve sesin çevreye yayılmasını engeller. Şehir içinde gürültü oluşumunu engelleyen bu ses bariyerleri sistemi sayesinde şehir hayatının en azından bir sıkıntısını engelleyebiliriz.

Günümüzde yaşamak istediğiniz yaşam standardının bazı sonuçları vardır. Çok fazla gürültünün olduğu ve şehirleşmenin yanlış olduğu alanlarda kiralar daha uygundur. Ancak, gürültü seviyesinin kontrol altında tutulduğu merkezi alanlarda kiralar daha yüksektir.

  • Çünkü bu bölgelerde yaşam kalitesi daha yüksektir.
  • Bu alanlarda gürültü bariyerleri inşa edilmiştir.
  • İnsanlar bu alanlardaki gürültünün zararlı etkilerinden korunmaktadır.
  • Dolayısı ile daha refah bir yaşam sürülmektedir.

akustik bariyer nedir

Gürültü Haritası Nedir?

Günümüzde gürültülü bölgeleri belirlemek için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan biri de gürültü haritası yöntemidir.

Gürültü haritaları, gürültülü alanlarda yetkili kişiler tarafından oluşturulmaktadır. Ve bu haritalar düzenli olarak kontrol edilmelidir. O bölgedeki oluşan gürültünün seviyesi zamanla hangi seviyede artmış ya da azalmıştır bu durum kontrol altında tutulmalıdır.

Gürültüyü önleyebilecek en önemli kurum devlettir. Bu nedenle kentleşme planı doğru bir şekilde yapılmalıdır. Ancak, bazı sebeplerden dolayı yapılamıyorsa, insanların mağdur olmasını önlemek için gürültü bariyerleri inşa edilmelidir.

Gürültü çevresel bir felakettir. Bu yüzden ilgili kurumlar tarafından engellenmelidir. Kişinin fiziksel ve psikolojik olarak yaşayacağı sıkıntıların başlangıç sebeplerinden biridir gürültü. Kim gürültülü bir ortamda çalışmak ister ki? Ya da kim gürültülü bir çevrede eğitim almak ister ki?  Gürültülü işyerleri çalışma performansını düşürür. Gürültülü okullar ise eğitim seviyesinin düşmesine sebep olur. Bu yüzden gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerekir.

Son teknolojik aletler kullanılarak üretilen otoyol gürültü bariyerleri sayesinde kişiler gürültünün zararlı etkilerinden korunmuş olur. Yaşam kalitesinin korunmasının en kolay yolu budur.

Gürültü, akustik kirlilik olarak da bilinir. Özellikle gelişmiş ülkelerde diğer kirlilik türlerine kıyasla daha yaygın bir türdür. Gürültü insanın kişisel ve sosyal yaşam kalitesinde düşüşe neden olmaktadır. Çevresel bir sorun olarak değerlendirildiğinde, öncelikle insan sağlığı açısından kabul edilecek en yüksek gürültü seviyeleri belirlenmelidir.

Daha sonra, ölçme ve tahmin yöntemleri ile incelenen ortamdaki mevcut gürültü koşullarının belirlenmesi ve buna bağlı olarak bir sistem içindeki gürültünün kontrol edilmesi gerekmektedir. Gürültü haritalarının işlevlerinden biri de budur. Gürültü

Bu noktada gürültü duvarı bariyerleri yardımımıza geliyor. Hatko ses bariyeri yıllardır bu en çok ihtiyaç duyulan alanda çalışmaktadır. Hatko Ses Bariyerleri sizlere daha kaliteli ve gürültüsüz bir şehir hayat sunar. Çünkü önceliği hep insan sağlığı ve memnuniyetidir. Bu yüzden %100 başarı sağlayan otoyol ses bariyerleri sektöründe çalışmaktadır.

%100 başarı sağlayan bu gürültü bariyerleri sayesinde çevresel açıdan bir felakete maruz kalmayız.

Çünkü gürültü bariyerlerinin en büyük özelliği doğal çevreye zarar vermemesidir. Çünkü gürültü bariyerlerinin panelleri suni çim ile kaplanabilmektedir. Rengarenk suni çimler ile çevresel bir şölen oluşturur gürültü bariyerleri.

kaucuk ses bariyerleri nereden alinir

Gürültü Bariyerleri Hangi Malzemeden Yapılır?

Gürültü bariyerlerinin hangi malzeme kullanılarak üretildiğini merak ediyor musunuz? Elbette ki böylesine faydalı ve yararlı bir ürünün üretildiği malzemeyi bilmelisiniz. Kauçuk gürültü bariyerleri imalatında Hatko tarafından kullanılan en önemli malzemedir.

Neden kauçuk diye soracak olursanız eğer şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Kauçuk ses yalıtım özelliğine sahip bir üründür.
  • Ayrıca kauçuk kötü hava koşullarına karşı çok dayanıklı bir malzemedir.
  • Kötü hava koşullarında aşınma ve paslanma yapmaz.
  • Esnek olduğu için kaza durumlarında çok hasar görmez.
  • Esnek olduğu kadar da çok dayanıklıdır.

Gördüğünüz gibi kauçuk gürültü bariyerleri şehir hayatının daha güzel yaşanılabilmesi için oluşturulmuş nadir ürünlerden biridir. Görsel açıdan oldukça estetik ve dayanıklılık açısından oldukça güçlü bir ürün olması sebebi ile gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Gürültü bariyerleri yaptırmak özel kuruluşların ve devletin yapabileceği işler arasında yer almaktadır. Kişi bazlı gürültü bariyerleri kurulumu da yapılabilmektedir. Gürültü bariyerleri fiyatları ve ölçüleri ile alakalı daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *