Gürültü Kirliliği Nedir ve Nasıl Önlenir?

Gürültü Kirliliği Nedir ve Nasıl Önlenir?

Gürültüyü insan ve diğer canlıların sağlığına ve günlük hayatına zarar veren ses tonu olarak tanımlayabiliriz. İnsanlar her zaman aynı ses tonundan aynı şekilde etkilenmezler. Bazen bu ses tonlarını normal ses olarak algılarız ve bu tonlar bizi rahatsız etmez. Bazen de bu sesler katlanılamayacak hale gelir ve bizi rahatsız eder. Gürültü işte bu yüksek ses tonuna katlanamama durumudur.  Örneğin yüksek sesle müzik dinlemek ya da yüksek sesle telefonla konuşmak ya da trafikten kaynaklanan sesler hepimizin aşina olduğu seslerdir. Fakat zaman zaman bu sesler, ses olma durumunu aşarak gürültüye sebep olur. Eğer her zaman aşina olduğumuz bu sesler bizi rahatsız etmeye başladıysa gürültü kirliliği başlamış demektir.

Çağımızda insanı hasta edebilecek ruhsal dengesini bozabilecek bir çok rahatsızlık vardır ve gürültü de bunlardan biridir. Örneğin bir sabah uyandığınızda başınızda çok şiddetli bir ağrı ile uyanıyorsanız ya da kendinizi yorgun hissediyorsanız muhtemelen gece televizyon sesine ya da arabaların sesine maruz kalmışsınız demektir.

Kirlilik denildiği zaman genelde maddi yani somut ögelerin sebep olduğu kirlilikler aklımıza gelmektedir. ( sigara izmariti, pet şişeler, poşetler gibi ) Fakat bir de kirliliğin soyut boyutu vardır. Bu soyut boyutlardan bir tanesi ise gürültü kirliliğidir.  Gürültü kirliliği de yaşamımızın genel akışını bozan bize zarar veren ve hatta bazen kalıcı hasarlar oluşmasına sebep olan bir problemdir.

Bu sebepten dolayı gürültü kirliliğini şu şekilde tanımlayabiliriz: Gürültü kirliliği gündelik yaşantımızı sekteye uğratan, yaşantımızın doğal akışını bozan ve yaşantımıza zarar veren yüksek ses tonlarıdır.

Şehir Merkezlerinde Yaşanan Gürültü Kirliliği Nasıl Önlenir?

Günümüzde bir çok yerleşim yeri çok rahatsız edici gürültülere maruz kalmaktadır. Örneğin büyük otoyollar yerleşim yerlerinin kenarına konumlandırılmış olabilir ya da büyük bir fabrika şehir merkezine yakın bir yere inşa edilmiş olabilir. Trafikten, fabrikadan ya da iş makinelerinden kaynaklanan bu rahatsız edici sesler insan üzerinde hem psikolojik hem de fiziksel rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre gürültü kirliliği yalnızca işitme zorluğuna ya da yoğunlaşma bozukluğuna sebep olmaz. Aynı zamanda gürültü kirliliği uyku düzenimizi hatta ve hatta hafızamızı bile etkilemektedir.

Gürültü kirliliğine maruz kalmamamız için yapılan çalışmaların şehir merkezine uzak yerlerde yapılması daha sağlıklı olacaktır. Örneğin bir havalimanı inşa edilecekse bu bölge yerleşim yerlerine uzak alanlarda seçilmelidir. Fakat bu yapılamıyorsa uçakların iniş ve kalkış saatlerine sınırlamalar getirilmelidir. Bunun en güzel örneği Londra’daki Heatrow Havaalanı’dır. Bu havaalanında gece uçuşları yerleşim bölgesinde yaşayan insanlar düşünülerek düzenlenmiştir.

Gürültüyü kontrol altında tutmak istiyorsak bunun bir diğer yolu ise gürültü ölçümleri yapmaktır. Gürültü ölçümleri ile birlikte yerleşim alanları incelenerek hangi bölgede gürültü seviyesinin ne kadar yüksek olduğunu tespit edebiliriz ve ona göre önlemler alabiliriz.

Gürültü kirliliğini önlemek için alınabilecek en güzel önlemlerden biri de ses bariyerleridir. Ses bariyerleri sayesinde gürültü sadece yaşanılan bölge e kalır ve çevreyi rahatsız etmez. Peki ses bariyerlerinin faydaları nelerdir, Hatko Ses Bariyerleri olarak sizler için düzenledik, hep birlikte inceleyelim.

road in forestgurultu kirliligi nedir ve nasil onlenir

Ses Bariyerlerinin Faydaları Nelerdir?

Gürültü bariyeri (ses duvarı, gürültü duvarı, ses çarpması, ses bariyeri veya akustik bariyer olarak da bilinir), hassas arazi kullanım alanlarında yaşayan kişileri gürültü kirliliğinden korumak için tasarlanmış bir yapı olarak karşımıza çıkar. Gürültü istenmeyen rahatsız edici ses tonunu ifade eder ve gürültü bariyerleri de bizleri bu hasarlardan koruyan gelişmiş teknoloji ile üretilen bariyer sistemleridir. Ses bariyerleri sayesinde hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak hastalıklardan korunmuş olacağız. Hatko Ses Bariyerleri size daha kaliteli ve huzurlu bir yaşam hizmeti sunmak için çalışmaktadır. Şimdi maddeler halinde ses bariyerlerinin faydalarını inceleyelim.

 • Gürültü psikolojik olarak gergin ve sinirli hissetmemize sebep olmaktadır ve bu durumda günlük yaşantımız ve insanlarla olan birebir iletişimimiz olumsuz etkilenmektedir.
 • Hatko Ses Bariyerleri sayesinde hem günlük yaşantınızın kalitesi hem de iş yeri performansınız artacaktır.
 • Hepimizin bildiği üzere geri dönüşüm çağımızda çok önemlidir.
 • Yaptığımız üretimlerde geri dönüşümlü malzeme kullanmamız gerekiyor ki gelecek nesillere daha temiz ve yaşanılacak bir dünya bırakalım.
 • Hatko Ses Bariyerleri tamamen geri dönüşümlü malzemeden üretilmektedir ve çevreye herhangi bir zararı yoktur.
 • Hepimiz için estetik görüntü çok önemlidir.
 • Gözümüz her zaman güzeli arar ve betonlaşmış dünyamızda hayatımıza renk katmak isteriz her zaman.
 • Hatko Ses Bariyerleri estetik görüntüsü ile inşa edildiği bölgeye ayrı bir hava katmaktadır ve görüntü kirliliği yaratmamaktadır.
 • Ses bariyerlerimiz farklı renk ve tasarımlara sahiptir.
 • Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
 • Bariyerlerimiz kaliteli olduğu gibi aynı zamanda da uzun ömürlüdür. Aşınmaya karşı ekstra dayanıklıdır ve yanmazlık özelliği mevcuttur.

Görüldüğü üzere gürültü kirliliğinden Hatko Ses Bariyerleri ile kurtulmak çok kolay. Lütfen daha güzel bir dünya için ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *