Trafik Sorunu Nasıl Çözülür?

Trafik Sorunu Nasıl Çözülür?

Hepimizin bildiği gibi büyük şehirlerde trafik sorunu her geçen gün artmaktadır. Bunun başlıca bir çok sebebi vardır. Çarpık kentleşme, buna bağlı olarak nüfus artışı ve araç sayısında artış trafiğe sebep olan en büyük 3 etmendir.

Çarpık kentleşmenin oluşması ile birlikte yollar gerektiği kadar geniş ve trafik akışını hızlı bir şekilde sağlayacak kadar doğrusal değildir. Bunun sonucunda da tıkanan yollar, oluşan büyük kuyruklar ve sinirli şoförler görmekteyiz.

Artan nüfus ve maddi olanakların iyileşmesi ile birlikte artık herkes düşük fiyatlı da olsa bir araba alabilmektedir. Her gün trafiğe çıkan araç sayısı artmakta ve buna bağlı olarak da mevcut bulunan yollar yetmemekte ve trafik sorunu büyümektedir.

trafik sorunu nasil cozulur (1)

Kişilerin özellikle trafik konusunda bilinçlendirilmesi ve araçların kullanımı konusunda uyarılması gerekmektedir. Elbette ki bu konu hakkında bir çok çalışma ve proje yapılmaktadır. Yenilenen yollar, yeni yapılan yollar ve daha bir çok yatırım trafiğin iyileşmesi için gerçekleştirilmektedir.

Lakin her ne kadar yol yapılırsa yapılsın kişileri toplu taşıma kullanma doğrultusunda yönlendirmek gerekmektedir. Günümüzde bu uyarılar çok sıklıkla yapılmaktadır. Özellikle sabah işe gidiş saatlerinde ve akşam işten çıkış saatlerinde oluşan trafiğin en büyük sebebi özel araç kullanımının yaygınlaşmasıdır.

Özel araçlarımızı kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını kullanarak varmak istediğimiz alana daha hızlı gidebiliriz. Şimdi diyeceksiniz ki toplu taşıma araçlarını kullanarak nasıl daha hızlı gideceğiz? Bunun yanıtı elbette ki basittir. Trafikteki araç sayısı azaldıkça trafik oluşmayacak ve toplu taşıma araçları sizi istediğiniz yere daha hızlı bir şekilde götürebilecek.

Bu durum trafik için sunulabilecek en basit yöntemlerden biridir.

Elbette ki sadece toplu taşıma araçlarına yönelmek işimizi çözmeyecektir.

trafik sorunu nasil cozulur (3)

Trafik Sıkışıklığını Nasıl Azaltabiliriz?

Trafik sıkışıklığını azaltmanın en etkili yollarından biri kendimizi bilinçlendirmektir. Sorunun çözümünü sadece yetkililerden beklemeyip kendimiz de çabalamalıyız. Kendimize sormalıyız. Trafik sıkışıklığını önlemek için biz ne yapıyoruz?

Aslında hepimizin cevabı bellidir. Hiçbir şey yapmıyoruz. Arabanın rahatlığına o kadar alışmışız ki trafiğin bir kader olduğuna inanıyoruz. Trafiği yaşamanın artık bir mecburiyet olduğunu düşünüyoruz. Lakin durum böyle değildir.

Hadi hep birlikte düşünelim. Trafiği azaltmak için ne yapabiliriz?

Örneğin bisiklet yollarının artması için çalışmalar yapabiliriz. İnsanları bisiklet kullanımına yönlendirebiliriz ve bu sorunun çözümü için bir adım atabiliriz. Düşünsenize bahar aylarında bisiklet ile temiz havayı soluyarak istediğiniz yere gittiğinizi. Bisiklet hem spor yapmak için güzel bir araçtır hem de trafikten kurtulmak için bir nimettir.

Bisiklet kullanımının teşvik edilmesi gerekir. Bu strateji, şehir içi kirliliğin azaltılmasına katkıda bulunarak özel araca bağımlılığı azaltmayı başarıyor. Birçok durumda, motosiklet gibi küçük araçların tanıtımı ile işe başlanabilir.

trafik sorunu nasil cozulur (2)

Yolda bir tehlike veya bozukluk görürseniz yetkililere haber verin

Şehrin sokaklarında veya yollarda ya da otoyollarda araç kullanırken çeşitli durumlar ile karşılaşabiliriz. Bu durumlara kayıtsız kalmamalıyız. Örneğin; bir gösteri, enkaz, yola çıkan hayvanlar veya bir kazaya tanıklık edebiliriz. Bu olaylar göz önüne alındığında, ilgili makamları çağırmanız tavsiye edilir çünkü sorun ne kadar hızlı rapor edilirse, alınacak tedbirler de o kadar hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Şeritlere saygı gösterin

Hızlı araba sürülecek bir şerit ve daha normal hızda araba sürülecek başka bir şerit olduğunu unutmayın. Sol şerit boyunca çok yavaş sürüyorsanız ve devam etmek için diğer araçların sizi geçmesi gerekiyorsa, araç tıkanıklığına ve kaza tehlikesine neden oluyorsunuz demektir. Eğer daha yavaş araç kullanmayı tercih ediyorsanız sağ ya da orta şeridi kullanın.

Trafik ışığı kurallarına uyun

Hepimiz kırmızı ışık yandığı zaman durmamız gerektiğini, yeşil ışık yandığı zaman da hareket etmemiz gerektiğini biliriz. Bu yüzden trafik kurallarının en önemli aşaması trafik ışıklarına uymaktır.

Bu durum kendi araç ışıklarınız için de geçelidir. Eğer dönecekseniz, dönüş sinyallerini kullanın. Eğer duracaksanız, fenerleri etkinleştirin. Eğer bunları yapmazsanız sürücülerin ve yayaların geri kalanı ne yapacağınızı tahmin edemez. Bu yüzden eylemlerinizi belirtmeniz çok önemlidir. Böylece araç kaosunu iyileştirecek ve kazaları önleyeceksiniz.

Otobüs duraklarında, garajda veya yasak yerlerde araçların durması yasaktır

Trafik düzenlemelerine uyulmalı ve otobüs duraklarında, garaj kapısında veya yaya yolunda park etmenin yassak olduğunu bilmelisiniz. Ve unutmayın: İstasyonlar asla çift sıra halinde oluşmaz.

Aracınızla ilgili bir sorununuz varsa, kenara park edin

Aracınız herhangi bir hasar gördüyse, sokağın kenarına olabildiğince hızlı hareket edin (güvenli olduğunda). Ardından güvenlik işaretlerini, sürücülerin geri kalanının sizi görebileceği şekilde yerleştirin.

Yol verin

Kendinizi şeridinize girmek isteyen uzun bir araba hattıyla karşı karşıya bulursanız, herkesin yavaş yavaş ilerleyebilmesi ve trafik kaosu olmayacak şekilde alternatif yöntemini kullanın. Çoğu zaman, araç tıkanıklığı meydana gelir, çünkü sürücüler diğer şeritlere dahil edilir. Bunu engellemek adına araçlara yol verebilirsiniz.

trafik sorunu nasil cozulur (4)

Toplu taşıma araçlarının tanıtımı yapılmalıdır

Belki de en çok tekrarlayan ve aynı zamanda en etkili çözümdür, çünkü toplu taşıma kullanımı şehirdeki özel araçların trafik yoğunluğunu iki temel nedenden dolayı önemli ölçüde azaltır:

  • Özel ulaşımda aynı anda bir çok kişiyi aynı noktaya taşıyabilirler.
  • Toplu taşımacılığın en çok ihtiyaç duyulduğu noktalarda en büyük talebi karşılayacak şekilde tasarlanmış güzergahlarla düzenli yönetimi, şehir içi yolun kullanımını optimize eder.

Trafik Sorununun Çözümü

Gördüğünüz gibi trafik problemini çözmenin aslında bir çok yolu vardır. Sadece yetkililerin ve kişilerin sorumluluklarını yerine getirmesi bu işi çözebilmenin en basit yoludur.

Hatko Ses Bariyerleri olarak bugün sizler ile birlikte şehir hayatının bize getirdiği en büyük zorluklardan biri olan trafik sorunu inceledik. Ses bariyeri imalatçısı olarak trafiğin yarattığı gürültüyü kişilere yansıtmamanın çözümünü bulduk.

Gürültü bariyerleri ile gürültüden korunabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *